W I T A M Y  W  W O L S Z T Y N I E
.
Od urodzenia mieszkam w małym mieście malowniczo położonym na trasie z Poznania do Zielonej Góry w Wolsztynie. Wolsztyn leży nad dwoma jeziorami, jest pięknym, pełnym zieleni miastem. W latach 1872 - 1880 mieszkal tu niemiecki lekarz i bakteriolog dr Robert Koch, który w 1905 roku otrzymał Nagrode Nobla. Obecnie w jego dawnym domu miesci się muzeum jego imienia. W Wolsztynie znajduje się jeszcze muzeum Marcina Rożka - rzezbiarza zamordowanego przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym, oraz polożony nad jeziorem skansen. Swą międzynarodową sławę zawdzięcza Wolsztyna jednak jedynej (lub jak kto woli ostatniej) czynnej w Europie parowozowni. Znajduje się tu ponad 30 parowozów. Cześć z nich jest nadal sprawna technicznie i jest wykorzystywana w ruchu planowym.  Druga taka parowozownia jest ponoć dopiero w ... Chinach!Owszem są muzea czy skanseny parowozów, lecz nie są one już wykorzystywane do prowadzenia planowych pociągów! Wiele osób odwiedzających Wolsztyńską Parowozownię pyta o muzeum parowozów. To nie jest muzeum! To normalny zakład pracy, w którym pracuje około 25 osób, w tym 8 maszynistów. Fakt, iż tylko w Wolsztynie parowozy jeżdżą każdego dnia z planowymi pociągami, sprawia, że miejsce to jest znane wszystkim miłośnikom starych parowozów na całym świecie. Przyjeżdżają oni do Wolsztyna z USA, Australii czy Japonii. Są już stali bywalcy, którzy odwiedzają to małe, malownicze miasto w zachodniej Wielkopolsce już od lat. Często powtarzają: "Polska? Tak, wiem gdzie to jest, to w Wolsztynie, w Polsce jeżdżą jeszcze parowozy". Wielu z nich nigdy nie było ani w Warszawie, ani w Krakowie i nie wie co to Częstochowa! Dzięki parowozom Wolsztyn stał się ostatnio "drugą Wieliczką" w Polsce.  Jest chyba bardziej znany poza granicami Polski niż w kraju. Co roku, na początku maja, Wolsztyn staje się miejscem spotkań wielu tysięcy miłośników parowozów, którzy przyjeżdżają tu za sprawą niepowtarzalnej imprezy, jaką jest "Parada Parowozów". Inaczej niż każdego dnia, kiedy to parowozy wykonują swą ciężką pracę ciągnąc planowe pociągi osobowe, jest w czasie parady parowozów, kiedy te maszyny prezentują się wtedy niczym modelki na pokazie mody. Odmalowane na biało-czerwono koła i korbowody, wypolerowane oliwą maszyny sprawiają, iż niejeden "stracił dla nich głowę". Wszystkie gromadzą się na stacji, a następnie, jak na wybiegu, prezentują się pojedynczo, parami, a później wszystkie razem. Kiedy kilka takich parowozów przejedzie obok Ciebie, buchając parą i gwiżdżąc ile sił, dostajesz "gęsiej skórki" i czujesz, jak trzęsie się pod tobą ziemia. Jednak parowozy można zobaczyć w Wolsztynie każdego dnia! Pod parą tylko w Wolsztynie! 
.
JAK DOJECHAĆ DO PAROWOZOWNI?
Parowozownia to główny punkt naszego spotkania. Można ją zwiedzać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Po przybyciu do parowozowni należy zgłosić się do dyspozytora i kupić bilet. Do parowozowni można dojechać na kilka sposobów.  Plan dojazdu od strony Poznania, Zielonej Góry, Nowego Tomyśla, Leszna.

Plan miasta i gminy Wolsztyn znajdziesz na stronie www.wolsztyn.pl

Wchodząc do parowozowni należy zgłosić się u dyspozytora i kupić bilet wstępu. Jeżeli ktoś ma zamiar zostać tu dłużej i nie rozstawać się z parowozami może przenocować na terenie parowozowni w tzw. noclegowni, gdzie spali kiedyś maszyniści. Jest tam skromna kuchnia, toalety i prysznice.
 

Przenocować można w Wolsztynie w różnych  hotelach, m.in.:

Jeżeli przyjeżdżacie Państwo do Wolsztyna nie tylko za sprawą parowozów, to polecamy odwiedzić także inne ciekawe miejsca. A są to między innymi:
  • Muzeum Roberta Kocha,
  • Muzeum Marcina Rożka czy też
  • Skansen Budownictwa Zachodniej Wielkopolski, gdzie zobaczyć można stare zabudowania wiejskie, starą kuźnie a nawet wiatrak koźlak z 1603 roku.
Po całym dniu uganiania się za parowozami czy po zwiedzaniu wolsztyńskich muzeów zapraszam np. do restauracji "Europa" na ulicy Roberta Kocha. Moja propozycja na obiad czy kolację to: barszcz czerwony, rolady z ziemniakami, sosem i surówką, ciemne piwo lub "Dębowa". A po obiedzie dobra kawa lub herbatka. W tym samym budynku znajduje się na pierwszym piętrze "Herbaciarnia".
Są też inne restauracje:
  • "Zielona Prowansja" przy Placu Partnerstwa Miast,
  • "Restauracja Kaukaska przy hotelu Kaukaska
  • "Pizzeria Picco Belo", do wyboru jest około 40 różnych zestawów. Polecam pizzę i sałatkę "Picco Belo".
  • Sielanka - przy stacji benzynowej  Statoil  przy drodze Poznań - Zielona Góra
  • oraz Pub Powozownia czy Restauracja Locomotiva


Więcej informacji o mieście, firmach, adresy hoteli i restauracji znajdziecie na stronie www.wolsztyn.pl

Mam nadzieję, że uda mi się spotkać kiedyś Ciebie w Wolsztynie. Wierzę, że spodoba Ci się nasze miasto!

Do spotkania w parowozowni! 

.
WWW.PAROWOZY.COM.PL